Odzież jesienno - zimowa

 

Jesień i zima to czas, w którym wiele osób odstawia rower i niczym niedźwiedź w gawrze chowa się w domowych pieleszach, a przemieszczanie rezerwuje dla komunikacji miejskiej czy też ciepłego samochodu. Dzisiaj producenci wyspecjalizowanej odzieży rowerowej udowadniają, że zima, a przede wszystkim jesień to pory roku, w których również można jeździć na rowerze i czerpać z tego dużą przyjemność.

Zatem jak powinniśmy się właściwie ubrać, żeby w pochmurny jesienny poranek nie wrócić skostniałym do domu czy też nie nabawić się różnych problemów zdrowotnych?

Przede wszystkim, to o czym trzeba pamiętać to stawy. W chłodne dni stawy przewiewa i trzeba je ochronić. Przy dynamicznej jeździe nawet zimą możemy nie odczuwać chłodu podczas jazdy. Jednak wystawienie stawów kolanowych na chłód i wiatr nie jest dobrym pomysłem i może przysporzyć sporych problemów w przyszłości. W zależności od pogody do ochrony stawów (nie tylko kolanowych) znajdziemy różne produkty. Kiedy temperatura waha się w zakresie 8-15 stopni, z pomocą przyjdą rękawki, nogawki czy też nakolanniki, które osłaniają same stawy przed przewianiem.

http://virtualbike.pl/pl/c/Rekawki-i-nogawki/174

Dobrym rozwiązaniem jest też kamizelka czy kurtka przeciwwiatrowa, która nie będzie grzać, ale nie pozwoli wiatrowi na zbytnie wychłodzenie. Taka dodatkowa ochrona przed wiatrem w połączeniu np. z klasyczną bluzą rowerową zapewni komfort termiczny w nawet bardziej chłodne dni.

Kiedy temperatura spadnie poniżej 8 stopni na pewno miejsce bluzy i wspomnianej kamizelki powinna przejąć kurtka z membraną przeciwwiatrową. Jest ona cieplejsza niż bluza i również zapewni ochronę przed wychładzającym wiatrem. Zakładając pod taką kurtkę ciepłą bieliznę termiczną możemy jeździć nawet zimą.

Oczywiście wraz ze spadkiem temperatury trzeba się również zaopatrzyć w długie ocieplane spodnie. Atutem tych z membraną przeciwwiatrową jest znów ochrona stawów, ale również „miejsc prywatnych” przed wychłodzeniem. Im dłuższa trasa i im niższa temperatura tym bardziej docenimy membranę w spodniach.

http://virtualbike.pl/pl/p/Spodnie-zimowe-Shimano-Windbreak/1112

Dla osób jeżdżących w pedałach typu SPD produktem niezbędnym są ochraniacze na buty, które zapewnią ciepło w bądź co bądź letnich butach.

http://virtualbike.pl/pl/c/Ochraniacze-na-buty/182

Podczas jazdy w chłodne dni warto też nie zapominać o głowie. Tu można zaopatrzyć się w czapkę pod kask lub chustę typu Buff, która jest bardziej uniwersalna i latem może służyć jako chusta wchłaniająca pot.

Ważną zasadą nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale przy wszystkich sportach wydolnościowych jest takie dobranie ubioru, aby na początku treningu było nam nieco za chłodno. Wiadomo wraz ze wzrostem wysiłku krew coraz szybciej krąży i robi nam się cieplej. Tak więc strój warto też uzależnić od intensywności z jaką mamy zamiar jeździć. Jeżeli będziemy ubrani za ciepło to nawet najlepszy materiał nie odprowadzi wystarczającej ilości potu. Jazda w spoconej odzieży to poza naszym dyskomfortem łatwa droga do przeziębienia, a zmarznięcie mamy gwarantowane. Tak więc czasem ubierając się za ciepło możemy uzyskać efekt odwrotny od założonego. Dlatego też, jeżeli wychodzimy na trening i jest nam przyjemnie ciepło, lepiej się zastanowić z czego zrezygnować, żeby najpierw się nie zgrzać a później nie zmarznąć.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl