Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Kasety rowerowe

Kaseta rowerowa to element układu napędowego zbudowany z kilku do kilkunastu zębatek. Montowana jest na piaście tylnego koła. Wraz z łańcuchem przenosi moc generowaną przez kolarza na tylne koło. Kaseta do roweru Shimano, jak i podzespoły innych producentów, umożliwiają dostosowanie odpowiedniego obciążenia do warunków panujących na trasie. Kasety rowerowe, muszą być elementami doskonale dopasowanymi do systemu przerzutkowego, którym dysponuje dany jednoślad. Ważne jest również, aby były wykonane z materiałów wysokiej jakości, czyli tworzyw odpornych na trudne warunki atmosferyczne, błoto, kurz, jak i intensywną eksploatację.

Budowa kaset rowerowych Shimano

W przeciwieństwie do zestawu zębatek zintegrowanych z wolnobiegiem, kaseta montowana jest na piaście poprzez wielowypust umieszczony na bębenku. Taka konstrukcja sprawia, że w przypadku zużycia zębów na danej koronce, w wyższych modelach nie ma potrzeby wymieniać całego zestawu, lecz jedynie konkretną zębatkę. Rozwiązanie tego typu znacznie obniża koszty eksploatacyjne jednośladu, zwłaszcza w wypadku intensywnego użytkowania. Istnieje kilka rodzajów kaset rowerowych. Podstawowe kryterium podziału stanowi liczba zębatek: im więcej koronek posiada dana kaseta, tym lepiej, ponieważ umożliwia precyzyjne dostosowanie obciążenia do panujących warunków Im mniejsza liczba rzędów tym maleją różnice, między generowanymi przez nie obciążeniami.

Ostatecznie standardem staje się kaseta 10 lub 11-rzędowa. Od 2017 roku, firma SRAM oferuje 12 przełożeń. Dla osób dojeżdżających do pracy rowerem 8 przełożeń jest liczbą optymalną, natomiast jeśli ktoś uczestniczy w wyścigach kolarskich, 10 rzędowa kaseta jest absolutnym minimum dla MTB, na szosie natomiast należy postawić na 11-rzędową.

Kasety różnią się również ilością zębów na każdej koronce. Najmniejsze z nich mają od 11 do 14 ząbków. W przypadku największych koronek liczba zębów zależy od rodzaju roweru: w kasetach rowerowych szosowych największe tryby mają od 21 do 32 ząbków, a rowerów MTB – od 28 do 46 ząbków. Liczba ząbków odpowiada również za możliwość uzyskania odpowiedniej prędkości.

Kasety rowerowe – liczba zębów

Przy mniejszej rozpiętości przełożeń, liczba zębów na poszczególnych zębatkach zwiększa się szybciej i trudniej jest uzyskać dokładnie takie przełożenie, jakiego się potrzebuje. Dla osób chcących „odchudzić rower”, kasety o mniejszym zakresie przełożeń są lżejsze i wygodniejsze. Może nie wydawać się to problemem, jednak ilość zębatek może mieć znacznie w wypadku długich i bardzo męczących tras, szczególnie po wysokogórskich terenach.

Kaseta do roweru

Modele, które dostępne są w ofercie naszego sklepu są dopasowane do potrzeb klientów. Droższe produkty cechują się lepszą wytrzymałością materiału, z którego są wykonane, czyli stali i aluminium wysokiej jakości. Przy zakupie nowej kasety rowerowej należy wymienić również łańcuch. Założenie nowej kasety i starego łańcucha spowoduje jego przeskakiwanie po ząbkach kasety. Łańcuch należy dobrać do odpowiedniej liczby biegów, ponieważ różnią się one między sobą szerokością, dlatego istnieje ryzyko, że nie będą skutecznie współpracować z kasetą o innej liczbie przełożeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl