Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Opony rowerowe 29" MTB

Opony rowerowe 29" MTB to temat, który niejedną osobę jest w stanie wprowadzić w zakłopotanie. Liczba zmiennych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku ogumienia górskiego, może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonych rowerzystów. Szerokość i rozmiar koła, wzmocnienia oplotu, mieszanka gumy, rodzaj bieżnika, jak również przystosowanie do jazdy bez dętki – to tylko niewielka część kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę. Podstawą jest oczywiście rozmiar. Opony rowerowe 29-calowe zarezerwowane są przede wszystkim dla rowerów górskich.

Opona Continental Cross King 29" drutowa Opona Continental Cross King 29" drutowa
Producent: Continental
Cena: 67,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Cross King 29" RS Opona Continental Cross King 29" RS
Producent: Continental
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Cross King 29" zwijana Opona Continental Cross King 29" zwijana
Producent: Continental
Cena: 117,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Race King 29" RS Opona Continental Race King 29" RS
Producent: Continental
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Speed King 29" RS Opona Continental Speed King 29" RS
Producent: Continental
Cena: 212,00 zł
zobacz więcej
Opona do trenażera Tacx 29x1.25 Opona do trenażera Tacx 29x1.25
Producent: Tacx
Cena: 178,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Barzo 29" drut Opona Vittoria Barzo 29" drut
Producent: Vittoria
Cena: 99,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Barzo 29" zwijana Opona Vittoria Barzo 29" zwijana
Producent: Vittoria
Cena: 169,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Mezcal 29" drut Opona Vittoria Mezcal 29" drut
Producent: Vittoria
Cena: 99,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Mezcal 29" zwijana Opona Vittoria Mezcal 29" zwijana
Producent: Vittoria
Cena: 169,00 zł
zobacz więcej

Opony rowerowe MTB 29" – gdzie odnajdą się opony „plusowe”?

W ostatnich sezonach zaobserwować można zwiększoną popularność opon „plusowych”. Co więc oznaczają plusy w rozmiarach opon? Przede wszystkim większą jej szerokość, nawet do 3 cali, dzięki czemu jej posiadacz może stosować o wiele niższe ciśnienie. Zyskuje on tym samym zwiększony komfort jazdy oraz trakcję. Warto jednak zaznaczyć, że opony plusowe nie są dla każdego. Są one dedykowane osobom jeżdżącym w terenie dla przyjemności, turystycznie, a przede wszystkim po górach.

W jakich więc rowerach wykorzystuje się opony „plusowe”? Przede wszystkim w takich, w których projektanci przewidzieli taką możliwość. Musieli oni zwiększyć miejsce na oponę w ramie roweru, co wcale nie jest łatwym zadaniem. Poszerzenie tylnych widełek, nie może mieć zbyt dużego wpływu na geometrię całego roweru. W sytuacji, w której rama nie jest przystosowana, można zastosować szersze opony o ile średnica koła będzie mniejsza, czyli koła 26 wykorzystujemy w rowerach pod 27,5 cala, natomiast koła 27,5+ w 29 calowych. Warto również wiedzieć, że w drugim przypadku, wielu producentów wypuszcza wybrany model w dwóch wariantach jednocześnie: z oponami plusowymi, jak i w klasycznej konfiguracji na kołach 27,5 lub 29-calowych.

Bieżnik w oponach rowerowych 29" MTB

Powyższe przykłady wyraźnie pokazują, że istnieje wiele możliwości dobierania opon do roweru i w niektórych przypadkach można wyjść poza standardowe rozmiary oferowane przez producenta ramy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup opon rowerowych 29" MTB, czy też innych modeli, należy zwrócić także uwagę na bieżnik. Bardzo często zdarza się, że inna opona jest stosowana w przypadku koła przedniego, inna zaś w kole tylnym. Jedno jest pewne – model do opony przedniej powinien gwarantować pewne prowadzenie, skuteczne hamowanie oraz możliwie jak największą stabilność. Tylne opony mogą być nieco mniej agresywne, dzięki czemu możemy zyskać na oporach toczenia.

Opony rowerowe MTB 29" posiadają również różnego rodzaju wzmocnienia, których celem jest zwiększenie odporności nawet w przypadku najtrudniejszych szlaków górskich. W przeciwieństwie do opon turystycznych, wzmocnienia te nie znajdują się pod bieżnikiem, a w ściankach bocznych. Wzmocnienia tego typu powiązane są również z oponami bezdętkowymi. Wraz ze specjalną wewnętrzną warstwą butylową wykorzystuje się je, by zwiększyć szczelność systemu oraz jego bezawaryjność. Sama technologia, jak i konstrukcja wykonania dodatkowych warstw znajdujących się w ściance bocznej opony uzależniona jest przede wszystkim od jej przeznaczenia. Oznacza to, że inną znajdziemy w oponie trailowej, inną w oponie cross country, a jeszcze inną w ciężkiej oponie, której przeznaczeniem jest enduro.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl