Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Opony rowerowe 27.5" MTB

Opony rowerowe 27.5" MTB to ogumienie przeznaczone do rowerów górskich. Zakres rozmiarów, jakie spotkać można w tej kategorii jest dość duży i waha się między 50-584 a 60-584. Opony tego typu cechują się dość dużym bieżnikiem, często agresywnym, jednakże kwestia ta zależy od docelowego przeznaczenia wybranego modelu. Zupełnie inaczej będzie więc wyglądać opona przeznaczona na błoto, a inaczej opona napędowa, która stworzona została do jazdy po twardych nawierzchniach.

Opona Continental Cross King 27.5" RS Opona Continental Cross King 27.5" RS
Producent: Continental
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Cross King 27.5" zwijana Opona Continental Cross King 27.5" zwijana
Producent: Continental
Cena: 117,00 zł
zobacz więcej
Opona Continental Race King 27.5" RS Opona Continental Race King 27.5" RS
Producent: Continental
Cena: 199,00 zł
zobacz więcej
Opona do trenażera Tacx 27.5x1.25 Opona do trenażera Tacx 27.5x1.25
Producent: Tacx
Cena: 178,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Barzo 27.5" drut Opona Vittoria Barzo 27.5" drut
Producent: Vittoria
Cena: 99,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Mezcal 27.5" drut Opona Vittoria Mezcal 27.5" drut
Producent: Vittoria
Cena: 99,00 zł
zobacz więcej
Opona Vittoria Mezcal 27.5" zwijana Opona Vittoria Mezcal 27.5" zwijana
Producent: Vittoria
Cena: 169,00 zł
zobacz więcej

Opony rowerowe 27.5" – podstawą jest odpowiednia mieszanka gumy

Bardzo duże znaczenie przy oponach rowerowych 27.5" ma odpowiednia mieszanka gumy użyta do ich produkcji. W tej sytuacji również wiele zależy od przeznaczenia ogumienia. Przykładowo, opony zjazdowe do trudnego i mokrego terenu, będą produkowane z dość miękkiej gumy. Opona przeznaczona do Cross Country na dość szybkie i stosunkowo suche trasy, zostanie wyposażona w twarde oraz lekko toczące się mieszanki, których celem jest zapewnienie możliwie jak największej szybkości danego zawodnika.

W oponach znajdujących się w segmencie MTB spotkamy także różnego rodzaju wzmocnienia znajdujące się w ściankach bocznych lub też pod bieżnikiem. Ich zadaniem jest zagwarantowanie maksymalnej wytrzymałości ogumienia na uszkodzenia, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej wagi. Niektóre opony terenowe przystosowane zostały do używania w systemach bezdętkowych. Największe zalety takiego rozwiązania to zwiększona odporność na pęknięcie opony, niższa masa oraz mniejsze opory toczenia.

 

Rozmiary opon rowerowych 27.5" MTB

Mówiąc o oponach 27.5" nie sposób nie wspomnieć o rozmiarze ogumienia oraz samego koła. Warto więc wiedzieć, że rozmiar koła niejako definiuje styl jazdy, jaki dana osoba ma zamiar uprawiać. Choć jeszcze kilka lat temu wybór nie był skomplikowany (26” dla MTB oraz 28” dla trekkingu i szosy), to dziś, przeglądając oferty, musimy rozważyć także opcję 27,5” oraz 29”. Jak wybrać odpowiedni rozmiar koła? Na samym wstępie należy określić w jakich warunkach będzie użytkowany rower. Czy będziemy nim jeździć w warunkach miejskich? Czy może jednak będzie to rower przeznaczony do regularnego uprawiania sportu?

Do niedawna do najpopularniejszych rozmiarów opon zaliczyć można było 26”, którego obręcz ma średnicę wynoszącą 559mm. Koła 28” oraz 29” cechuje identyczna średnica obręczy (622mm), a różnica w nazwie związana jest z innym sposobem mierzenia. W przypadku kół MTB średnicę mierzy się wraz z oponą i dlatego są o cal większe. Rozmiar 27.5 (650B) także mierzony jest wraz z oponą, a obręcz tego typu koła ma 584 mm średnicy.  

Opony rowerowe 27.5" – co jeszcze warto wiedzieć?

Głównym sprawcą dość dużego zamieszania związanego z rozmiarem kół w górskim kolarstwie jest Gary Fischer. To właśnie za jego sprawą koła mające średnicę 622 mm na dobre zagościły w MTB. Początki tworzenia się nowego standardu nie były łatwe, przez wzgląd na brak sprzętu w odpowiednim rozmiarze. Wówczas na rynku istniały wyłącznie obręcze, ramy oraz opony trekkingowe, które miały zbyt dużą masę i nie były przystosowane do ściągania. Inny problem stanowił oczywiście brak wsparcia producentów amortyzacji. Jednakże techniczne wsparcie dla nowego standardu znalazło się dość szybko i współcześnie, każdy szanujący się producent rowerów posiada w swojej ofercie głównie modele „29-er”.

Warto jednak wiedzieć, że rozmiar opon 29” to nie koniec rewolucji. Zdaniem dużej części zawodników, mimo dużych korzyści wynikających z wykorzystywania dużych kół, rowery mające taką konstrukcję cechują się zbyt małą dynamiką i niskim poziomem zwrotności, szczególnie w małych ramach. Wątpliwości zawodników spowodowały powstanie kolejnego standardu w oponach rowerowych – 650B (27.5”), który może stać się w przyszłości złotym środkiem MTB.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl