Szosowa "sto-piątka" otrzymała 11 biegów


Shimano zaprezentowało zupełnie zmienioną grupę szosową 105. Nowa grupa dedykowana na sezon 2015 posiada większość nowinek, które niedawno pojawiły się w Ultegra i Dura Ace.

Przede wszystkim zgodnie z trendem nowa grupa otrzymała po starszych braciach napęd 11 biegowy.  Hamulce będą miały większą tolerancję, dając możliwość zamontowania szerszych opon, ale to co najbardziej przełomowe, to możliwość zamontowania hydraulicznych hamulców tarczowych, które współpracują z klamkomanetkami.

Jak zawsze do wyboru będzie kilka rodzajów korb, które tak jak w Dura Ace i Ultegra będą teraz 4 ramienne, co pozwala obniżyć masę dodatkowo poprawiając sztywności i efektywności transferu mocy.  Shimano dodatkowo wzmocniło konstrukcję przy zębatkach czyniąc tą korbę jeszcze sztywniejszą. Co istotne rozstaw śrub jest taki sam dla wszystkich rodzajów korb. Tak więc wraz ze wzrostem formy czy też terenu w jakim jedziemy, będzie można wymienić zębatki zostawiając te same korby.  Shimano przewidziało trzy rodzaje korb z zębatkami: 53-39, 52-36, 50-34. Oczywiście korba pasuje do zewnętrznych łożysk suportowych BBR60 lub w przypadku karbonowych ram do łożysk typy press-fit.

Obie przerzutki otrzymały nową sprężynę dzięki czemu będą lepiej i precyzyjniej zmieniać biegi. Mają im w tym pomagać klamkomanetki, które tak jak w wyższych grupach mają mniejszy skok i mniej siły potrzeba, aby zmienić bieg. Dodatkowo będzie można teraz regulować wysięg klamki za pomocą imbusa bez konieczności używania podkładek. Dla tych, którzy już dziś chcieliby zamontować hydrauliczne hamulce tarczowe dedykowana jest poza grupowa klamkomanetka ST-RS685, która współpracuje z mechanicznymi napędami 11 rzędowymi oraz hamulcami tarczowymi (również poza grupowymi) BR-RS785.

Sporą nowością choć nie zaskoczeniem jest kaseta posiadająca 11 rzędów. Poszczególne zębatki mają taką samą szerokość jak w przypadku kaset 10 rzędowych, tak więc nowa kaseta wymaga zastosowania piasty z szerszym bębenkiem. Na pocieszenie można dodać, że Shimano oferując koła do napędów 11 rzędowych dołącza do zestawu specjalną podkładkę, dzięki której można zamontować napęd 9 i 10 rzędowy. Tak więc już dziś można kupić koła i zbierać fundusze na resztę komponentów.  Kasety są oferowane w wersjach 11-25, 11-28 oraz 11-32 zęby. Do nowego napędu dedykowany jest łańcuch CN-5800, powlekany w technologii Sil-Tec zapewniającej mniejsze tarcie.

Hamulce otrzymały symetryczne pivoty SLR-EV dzięki którym siła hamowania wzrosła o 10%. Konstrukcja jest na tyle szeroka, że pozwala na zamontowanie opon o szerokości do 28mm. Hamulce występują w wersji klasycznej i z bezpośrednim montażem.

Pedały otrzymały szerszą platformę dla większego podparcia stopy. Dzięki zastosowaniu karbonu udało się zredukować masę o 50 gram. W celu wydłużenia żywotności, w miejscu kontaktu z blokami, pedały posiadają stalową podkładkę.


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl